utorok 17. marca 2015

O španělských uzeninách a šunkách

JAMONY:

jamón serrano  - pochází z masa bílých prasat

jamón ibérico - vyrábí se  z černých iberských prasat (Pata Negra)

jamon múže být buď celá kýta: a to zadní, označuje se Jamon , nebo přední která se označuje Paleta.
Dále může být vykoštený označovaný jako Deshuesado/centro de jamon nebo kousky vykošteného jamonu. Stejné platí i pro přední kýtu (paletu)


ROZDÍLY V JAMÓNU IBÉRICO

Jamón ibérico pochází z černého iberského prasete, které je celosvětovým unikátem a dělá z jamónu ibérico jedinečný produkt, nesrovnatelný s jinými sušenými šunkami. Jamón ibérico má narozdíl od jamónu serrano (ale i např. prosciutta di Parma či San Daniele, francouzského jambonu či chorvatského pršutu) intenzivnější a trvalejší chuť, vyšší podíl zdravých nenasycených tuků a jedinečnou texturu umožněnou mezisvalovým tukem-mramorováním.
Dle způsobu života prasat a krmení se jamón ibérico dělí na:

BELLOTA
Jamón ibérico de Bellota (bellota znamená španělsky žalud) je nejkvalitnější a také nejdražší sušená šunka nejen ve Španělsku, ale na celém světě. Aby mohl jamón dostat exkluzivní označení “de bellota”, musí se iberské prase krmit v období tzv. montanery (mezi září a březnem) výhradně žaludy a aromatickými bylinami. Zvíře navíc žije ve volném výběhu v dubových hájích, v tzv. dehese (dehesa musí mít na  jeden hektar alespoň 10  stromů). Před vstupem do montanery se musí hmotnost vepře pohybovat v rozmezí 92 a 115 kg, přičemž ke konci montanery musí přibrat minimálně 46 kg z potravy skládající se pouze ze žaludů a bylin. Obecně se počítá nejméně se dvěma hektary výběhu pro každé zvíře, což se samozřejmě projevuje na ceně finálního produktu.

RECEBO
Jakmile prase nedosáhne v průběhu montanery požadované hmotnosti, je nutno jej po jejím skončení dokrmit běžným organických krmení a jamón pocházející z takových zvířat se pak nazývá “de recebo”.

CEBO 
Zvířata krmená výhradně běžným krmením, většinou obilím a luštěninami, dávají vzniknout jamónu ibérico de cebo.

DĚLENÍ JAMÓNU SERRANO

 Jamón Serrano pochází z bílého, které se chová po celém světě. Přesto že se jedná o stejný druh prasete, jsou některé rasy žijící výhradně ve Španělsku obzvláště vhodné k výrobě jamónu, neboť mají vyšší podíl tuku a umožňují tedy delší a kvalitnější zrání. Zde samozřejmě hrají důležitou roli klimatické i geografické podmínky a genetika vepřů. Unikátní je například plemenu Duroc

Paleta - přední plec zrání kolem 10 měsíců (kvůli menší váze)
Bodega - zrání 9 až 12 měsíců
Reserva - zrání 12 až 15 měsíců
Gran reserva - zrání více než 15 měsíců (až 24 měsíců)

Rozdelení LOMA:

Lomo je Sušená vepřová panenka (zrání cca 2 měsíce)

Bílé prase, nese označení LOMO nacional, dále dle sorty prasa, třeba LOMO DUROX, LOMO HUNGARO (Mangalica)

Další typ (největší kvalita je LOMO/LOMITO IBERICO. Rozdíl mezi LOMEM a LOMITEM je následovný:

LOMITO: Pochází z časti prasete, která se nachází pod lopatkou iberského prasete, jedná se o nejlepší část prasete. Z jednoho prasete jsou jenom dvě lomita. (obvyklá váha cca 0,5kg) Obvyklé zrání bývá 4 a více měsíců.

LOMO: Pochází z časti prasete, která se nachází pod řebřem iberského prasete. Obvyklé zrání bývá 4 a více měsíců.Další rozdělení je jako u Jamonů: CEBO, recebo  a Bellota.

Video na youtube (bohužel v španělštině)


Video hodnocení jamonu:


Chorizo:

je španělská klobása nebo salám, který by se dal nejlépe přirovnat k čabajce. Základem choriza je také vepřové maso a paprika – chorizo z oblasti Extremadura které máte v nabídce používá fenomenální papriku Pimentón de la Vera (uzená nad otevřeným ohněm). Na rozdíl od maďarské klobásy je chorizo vyrobené ze syrového fermentovaného nebo chcete-li sušeného vepřového masa, kdežto čabajka obsahuje maso, které prošlo tepelnou úpravou. Díky tomu má chorizo něco trošku navíc: jakoby hlubší a komplexnější chuť.

Rozdelení choriza je stejné jako u ostatních výrobku, tj:

1, blanco (bíle prase)
2, Ibérico ( cebo, bělota)

Salchicon:

 je španělský salám, vyrobený z vepřového masa. Tento jemný salám obsahuje kuličky černého pepře, které mu dodávají typickou chuť.

Dělení salchihonů podle použitého masa:

Salchichon serrano je vyroben z masa bílého prasete.

Salchichon iberico je vyroben z masa černých iberských polodivokých prasat. Tuk těchto zvířat obsahuje nenasycené mastné kyseliny a je výživovými odborníky přirovnáván k olivovému oleji.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára